Image default
GenelManşet

Bakan Tekin net konuştu: Yanlış olursa gereğini yaparız

Devamsızlık konusunda esneklik olmayacağının altını çizen Milli Eğitim Bakanı Tekin, yeni müfredat hazırlıklarına ilişkin ‘Bütün kitaplarımız baştan yazılmayacak. Müfredat değişikliği olan derslerde çalışmalar yapılacak’ dedi. CHP’nin müfredata yönelik ideolojik eleştirilerine tepki gösteren Bakan Tekin, ‘CHP ile benim aramdaki ayrım şu: Kavramlara bakış açımız farklı. Ben, Türkiye’deki demokrasiyi engelleyen her adıma darbe derken, CHP 27 Mayıs’a darbe demekten imtina ediyor. Laiklik eleştirisi yapıyorlar. Benim laikliğe baktığım yerle CHP’nin baktığı yer arasında fark var’ ifadelerini kullandı. Öğretmen atamalarındaki mülakata yönelik ise Bakan Tekin, ‘Öngöremediğimiz şekilde bir adaletsizliğe sebep verecek kim olursa hiç tereddüt etmeden gereğini yaparım’ dedi.

Bakan Tekin net konuştu: Yanlış olursa gereğini yaparız

MİLLİ EĞİTİM BAKANI YUSUF TEKİN’DEN EĞİTİM GÜNDEMİNE İLİŞKİN AÇIKLAMALAR

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Kanal 7 televizyonunda canlı yayınlanan Başkent Kulisi programında eğitim gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları cevapladı.

DEVAMSIZLIK ORANLARINDA AZALMA YAŞANDIĞI BELİRTİLDİ

Yeni eğitim öğretim döneminde sınıf tekrarı ve devamsızlıkla ilgili yapılan yeni düzenlemelere ilişkin konuşan Tekin, tüm bu taleplerin öğretmenlerden geldiğini vurguladı.

TÜRKÇE DERSLERİNDEKİ AMAÇ VE ALINAN ÖNLEMLER

Yusuf Tekin, Türkçe derslerinde öğrencilerin kelime dağarcığını genişletmeyi ve daha iyi ifade edebilmelerini sağlamayı hedeflediklerini belirtti. Bu doğrultuda alınan önlemlerden öğrencilerin başlangıçta tepki gösterdiğini ancak sonrasında desteklediklerini açıkladı.

ULUSLARARASI SINAVLAR VE TÜRKÇE BECERİLERİ

İngilizce becerilerini ölçmeye yönelik uluslararası sınavların bulunduğunu belirten Tekin, Türkçe becerilerinin ölçüleceği bir sınavın olmadığını dile getirerek, bu eksikliği gidermek adına uluslararası onay aldıklarını ve Türkçe becerilerini ölçebilecek durumda olduklarını ifade etti.

DEVAMSIZLIKLA İLGİLİ ESNEKLİK YOK

Devamsızlık konusunda esneklik olup olmayacağı sorusuna yanıt veren Tekin, bu konuda herhangi bir esneklik olmadığını ve öğrencilere özürlü ve özürsüz devamsızlık tanımları yaptıklarını belirtti. Ayrıca, çocukların okul dışında vakit geçirmelerine karşı olduklarını vurgulayarak, bu konuda kararlı bir tutum sergileyeceklerini ifade etti.

YENİ MÜFREDATLA İLGİLİ KİTAPLAR EYLÜL’DE HAZIR OLACAK

Yeni müfredata ilişkin ders kitap yazım sürecinin devam ettiğini ve eylül ayı itibarıyla kitapların hazır olacağını açıklayan Tekin, öğretmenlerin mesleki çalışma programlarının başlayacağını ve 720 bin öğretmenin yeni müfredatla ilgili eğitim alacağını belirtti.

MİLLİ EĞİTİM AKADEMİSİ VE ÖĞRETMEN YETİŞTİRME

Öğretmenlik Meslek Kanunu ile kurulması planlanan Milli Eğitim Akademisi’ne ilişkin konuşan Tekin, öğretmen yetiştirme sürecinin değiştiğini ve akademinin sadece öğretmen adayları için değil, halihazırda öğretmenlik yapan kişilerin hizmet içi eğitimlerine de ev sahipliği yapacağını belirtti. Ayrıca, eğitim fakülteleriyle daha yakın bir çalışma ortamı içinde olacaklarını ve bu süreçte üniversitelerle iş birliği yapacaklarını ifade etti.

 

KAYNAK: Anadolu Ajansı

Related posts

PKK’ya bir darbe daha! MSB duyurdu: 3 terörist etkisiz hâle getirildi

admin

Eski sevgilisi tarafından öldürülen Serap ile ilgili kahreden detay

admin

Blinken’a Senato’da soğuk duş!

admin